T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Yozgat İl Halk Kütüphanesi

Engelli Kullanıcılar Verilen hizmetler

Milli Kütüphane Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi'nde, 03.12.2007 tarihinden bu yana http://konusankitaplik.mkutup.gov.tr/ adresinden Türkiye ve dünyanın her yerindeki görme engelli vatandaşlarımıza sesli kitap hizmeti sunulmaktadır.

Bu Merkez, görme engellilerin bilgiye kolaylıkla erişebilmesi amacı doğrultusunda hizmet sunan, ülkemizin en büyük ve en kapsamlı sesli kitap koleksiyonuna sahiptir.

Görme engelli üyelerin taleplerine göre seçilen kitaplar, gönüllü okuyucular tarafından seslendirilerek sesli kitaplar oluşturulmaktadır. Bu bağlamda Türkiye'nin en zengin sesli kitap arşivi olan Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi'nde başta sınavlara hazırlık ders kitapları olmak üzere güncel ve klasik edebi eserlerden oluşan roman, şiir, deneme, öykü, psikoloji gibi farklı kategorilerde eserler yer almaktadır.

Milli Kütüphane Konuşan Kitaplık kısmından yararlanmak isteyen görme engelliler, görme engelli olduklarını gösterir kimlik veya raporlarını -90 312 223 04 51 numaralı faksa ya da konusankitaplık@mkutup.gov.tr elektronik posta adresine göndererek üyelik işlemlerini yapabilmektedirler.

Bu hizmet, tamamen ücretsiz olup, kullanıcılar http://mkutup.gov.tr web sayfasında "Konuşan Kitaplık" linki üzerinden görme engelliler için özel olarak tasarlanmış sayfaya ulaşabilirler. Bu sayfa üzerinde kullanıcılar üye bölümüne, T.C, Kimlik numaralarını ve şifrelerini girerek çok sayıda sesli kitap bulunan koleksiyona erişebilir, koleksiyonda bulunan bilgisayarlarına indirebilir veya online olarak dinleyebilirler. Kütüphanelerimize ait web sayfalarında ilgili linke yer verilerek duyurusunun yapılması neticesinde kullanımının artacağı düşünülmektedir.

Söz konusu Konuşan Kitaplık linkine ilişkin olarak; kütüphane personelinin linkin etkin bir şekilde kullanımının sağlanması yönünde bilgilendirilmesi, kullanıcılara gerekli yönlendirmenin yapılarak üyelik işlemlerinin usulüne uygun olarak gerçekleştirilmesi ve ilçe halk