T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Yozgat İl Halk Kütüphanesi

İnternet Bölümü

İnternet Kullanma YönergesiKültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Yozgat İl Halk Kütüphanesi İnternet Erişim Merkezinde bulunan bilgisayar, yazıcı gibi donanım malzemesi ile internet erişiminin kullanımı aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

1) İnternet erişim merkezleri sadece kütüphaneye “ÜYE” olan kullanıcılar tarafından kullanılabilecektir.

2) İnternet erişim hizmeti ücretsiz olarak verilecektir.

3) İnternet erişim hizmeti temel olarak bilgi arama ve eğitim amacı ile kullanılacaktır. Ancak bilgisayarların boş olması durumunda, herhangi bir araştırmayı engellememek veya geciktirmemek, ağ üzerinde olmamak ve bilgisayara herhangi bir program yüklememek şartı ile haberleşme ve oyun amaçlı da kullanılabilecektir.

4) Kullanım süresi 30 dakika ile sınırlı olup sırada bekleyen olmaması durumunda süre uzatımı yapılabilecektir.

5) Güvenli olmayan ve zararlı içerik bulunduran sitelere (terör, erotik, kumar vb.) girilmesi kesinlikle yasaktır.

6) Fikir ve Sanat Eserleri Hakkındaki Kanun gereği bilgisayarlarda, internetten program, film, mp3 vs. indirilmesi (download), kesinlikle yasaktır.

7) Kullanıcılar bilgisayarlarda yeni bir program kurmak ve kaldırmak gibi konularda yetkili değildir. Program kurma işlemleri gerek duyulursa yetkili kütüphane personeli tarafından yapılacaktır.

8 ) Yazıcı ve diğer cihazlar ana makineye bağlı olduğundan yazıcı, tarayıcı ve cd yazıcıdan yararlanmak için görevliden yardım istenecektir.

9) Kullanım sırası konusunda talep önceliği esastır.